Forum www.wolumen.com.pl Strona Główna www.wolumen.com.pl
forum www.wolumen.com.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bass Reflex

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wolumen.com.pl Strona Główna -> Chciałbym ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aro
Gość





PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:06 pm    Temat postu: Bass Reflex Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś orientuje się w tym temacie? Mam kolumny 30W o oznaczeniu ZG30C114, Obudowa jest zamknięta. I takie moje pytanie: czy jest jakaś możliwośc, aby przerobic kolumny na Bass Reflex? Nie chodzi mi o eksperymentalne robienie, bo mija się to z celem chocby ze względu na brak jakichkolwiek przyrządów pomiarowych do akustyki.
Gdybym miał oryginalne głośniki to nie byłoby problemu(chyba), bo tylko pare wzorów. tylko że głośniki zrekonstruowałem(były spalone i porozrywane) co w efekcie zmienia trochę parametry. I nie wiem jak sprawdzic takie parametry.
Powrót do góry
Gin
Gość





PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężka sprawa. Przede wszystkim nie wiadaomo jaką dobroć Qts mają te głośniki, a to jest podstawowy parametr czy dany głośnik nadaje się do obudowy BassReflex. Wartość pomiędzy 0,25 a 0,45 świadczy o tym, że można zbudować taką obudowę.
Jeśli chodzi o regenerację, to jeśli zastosowałeś oryginalne części zamienne to nie ma większego problemu - parametry nie zmienią się aż tak drastycznie. Moje ZG15C po wymianach membran (na oryginały) i nowych kopułek przeciwpyłowych (nie oryginały - większe) i zmianie wyścielenia z gąbki na szmaciane (dużo więcej materiału) nawet nieco lepiej grają. Bass jakby niżej zszedł, środek minimalnie głośniejszy.

Do sprawdzenia parametrów musiałbyś wykonać obudowę której parametry będziesz znał. Później za pomocą multimetru, rezystora pomiarowego, miernika impedancji, generatora sygnałowego i wzorcowego wzmacniacza, oraz paru obliczeń matematycznych (nieco skomplikowane) możesz wyznaczyć w przybliżeniu wszystkie charakterystyczne parametry takiego głośnika. Był o tym cały artykuł w czasopiśmie Praktyczny Elektronik - mam nawet gdzieś ten numer... Było to w nr. PE 1/2001.

Sądzę jednak, że standardowe głośniki z ZGC30 nie nadają się do budowy zestawu BR, z powodu zbyt dużego Qts. Swoją drogą to obudowa zmieniłaby znacznie swoją objętość - nie wiadomo na razie czy na plus czy na minus.
Powrót do góry
Aro
Gość





PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie najbardziej interesuje mnie Qts. Czy da się to jakoś zmierzyc? bo oryginalne głośniki miały chyba sztywniejsze zawieszenie niż jak teraz na "gumach". A to oznacza jeszcze większy wzrost Qts, co nie jest dobrą wiadomością. Wpadłem na ten pomysł, bo niedawno naprawiałem kolumny z altona 70W i tam były rurki bass reflex. Też wmontowałem gumowe membrany i wyraźnie było słychac dośc niski i solidny bas. Chociaż Qts takiego głośnika musiało byc większe od 0,5. Pomyslałem więc że też coś takiego da się zrobic z moimi. Co do obudowy to napewno wymiary poszłyby w dół bo mam 27l, jednak wolałbym nie zmieniac obudowy.
Powrót do góry
Gin
Gość





PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Da się to obliczyć wg pomiarów. Nie trzeba ich zrobić dużo, zaeldwie 8.
Powrót do góry
Aro
Gość





PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak byś jeszcze mógł dokładnie powiedziec jak
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wolumen.com.pl Strona Główna -> Chciałbym ... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group